Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

Výzkumné centrum historické geografie, Komise pro historickou geografii a Sekce historické geografie a environmentálních dějin ČGS vás zvou k účasti na v pořadí již 16. historickogeografické konferenci, tentokrát na téma projevů emocí, víry a rozumu v historických krajinách. Konference se uskuteční 22. ledna na pražském Albertově (PřF UK, Albertov 6, Praha 2). Elektronickou přihlášku na konferenci (bez příspěvku, s příspěvkem nebo s posterem) vyplňte zde. Více informací o konferenci se dozvíte i z pozvánky zde.

Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se 20. března uskutečnila veřejná přednáška doc. RNDr. Pavla Chromého, Ph.D. z Výzkumného centra historické geografie Paralelní světy: měnící se společnost a měnící se regiony. Přednáška byla doprovodným programem k výstavě Regiony v čase a prostoru, která byla doc. Chromým na vernisáži uvedena. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde.

Ve středu 17. října se uskutečnila konference a vernisáž k výstavě map 100 let proměn hranic našich regionů. Obě akce pořádalo Ministerstvo vnitra ČR, velkou měrou však přispělo i Výzkumné centrum historické geografie. Více informací o konferenci i vernisáži výstavy (včetně prezentace z konference a fotografie z obou akcí) můžete najít na webu zde. Na stejném odkazu se dozvíte i to, kde je výstava právě k vidění (výstava putuje po všech krajích Česka). Zdarma si můžete stáhnout i Katalog k výstavě.

V úterý 26. února v Městské knihovně v České Lípě proběhla přednáška člena Výzkumného centra historické geografie Miroslava Šifty s názvem Regionální symboly: Ještěd, Bezděz, ale i znaky a loga obcí a měst. Více info v pozvánce zde.

Ve středu 23. ledna se na pražském Albertově pod taktovkou Výzkumného centra historické geografie uskutečnila v pořadí již 15. historickogeografická konference, tentokrát s názvem Stopy cest. Program konference je ke stažení a zhlédnutí zde. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Zveme Vás na konferenci 11th Meeting of European Geographers of Religion: International Colloquia on the Changing Religious Landscape of Europe, která se uskuteční 27. a 28. června v Praze na Albertově. Konference je součástí pravidelných setkání skupiny Evropských geografů náboženství. Pozvánka (Call for Papers) je ke stažení zde. Další informace ke konferenci se dozvíte také na webu zde. Přihlášky na konferenci (s abstraktem příspěvku nebo bez) je možné posílat do 15. dubna 2019 na tomas.havlicek@natur.cuni.cz

Ve středu 14. listopadu 2018 v budově Akademie věd ČR proběhl závěrečný workshop 7 let Výzkumného centra historické geografie, na kterém byly představeny hlavní výsledky sedmileté činnosti VCHG – projektu GAČR na podporu excelence v základním výzkumu č. P410/12/G113 (2012–2018). Více informací o akci, včetně fotografií, můžete shlédnout zde. Zpráva webu AV ČR o workshopu zde.

22. listopadu 2018 se na půdě Filozofické fakulty Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnavě uskutečnila 3. slovensko-českú historickogeografickú konferenciu Cesty historickej geografie: Bádanie, smery a perspektívy. Více informací naleznete v pozvánce zde. Program konference si můžete prohlédnout a stáhnout zde. Fotografie z konference můžete zhlédnout zde.

V pondělí 12. listopadu 2018 proběhla na radnici v Jablonném v Podještědí přednáška Symboly a symbolika regionu: Obecní znak jako vizitka a kronika obcí na Liberecku a Českolipsku. Přednášel RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D. člen Výzkumného centra historické geografie, v rámci pravidelného setkávání Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí.

Zveme vás na vernisáž výstavy Ostrovský klášter ožívá ve 3D – 3D rekonstrukce zaniklého středověkého kláštera. Akce se koná v úterý 20. listopadu v rámci Dnů geografie na Albertově, které budou probíhat celý týden 19. až 23. listopadu. Součástí vernisáže bude krátká přednáška RNDr. Přemysla Štycha, Ph.D. (moderní technologie ve výuce katedry aplikované geoinformatiky a kartografie), Mgr. Tomáše Palatého (historie Ostrovského kláštera) a Mgr. Josefa Laštovičky (tvorba 3D modelu Ostrovského kláštera). 3D model kláštera byl vytvořen v románské a gotické podobě včetně interiérů. Následovat bude diskuze u vytvořených posterů a promítání krátkého vytvořeného filmu. Více informací se dozvíte také v pozvánce nebo v události na facebooku.

« Předchozí 1 2 3 8 Následující »