Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

Výzkumné centrum historické geografie Vás zve na v pořadí již 15. historickogeografickou konferenci, tentokrát s názvem Stopy cest. Půjde o pohled na cesty z hlediska jejich vnímání, výzkumu ve smyslu teoreticko-metodologickém, vymezování v prostoru, cest jako kontaktního a komunikačního prostředku, jejich odrazu v historických pramenech všech typů. Konference se uskuteční ve středu 23. ledna 2019 v Praze na Přírodovědecké fakultě UK (Albertov 6). Více informací o konferenci najdete v pozvánce zde. Program konference je ke stažení a zhlédnutí zde. Účast na konferenci je bez poplatku.

Ve středu 17. října se uskutečnila konference a vernisáž k výstavě map 100 let proměn hranic našich regionů. Obě akce pořádalo Ministerstvo vnitra ČR, velkou měrou však přispělo i Výzkumné cetrum historické geografie. Výstava je k dispozici ke shlédnutí v Klementinu (Mariánské nám. 5, Praha 1, Křižovnická chodba). Více informací o konferenci i vernisáži výstavy se dočtete v pozvánce zde a na webu zde. Prezentace z konference (v pdf) a fotografie z obou akcí můžete shlédnout zde.

Ve středu 14. listopadu 2018 v budově Akademie věd ČR proběhl závěrečný workshop 7 let Výzkumného centra historické geografie, na kterém byly představeny hlavní výsledky sedmileté činnosti VCHG – projektu GAČR na podporu excelence v základním výzkumu č. P410/12/G113 (2012–2018). Více informací o akci, včetně fotografií, můžete shlédnout zde. Zpráva webu AV ČR o workshopu zde.

22. listopadu 2018 se na půdě Filozofické fakulty Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnavě uskutečnila 3. slovensko-českú historickogeografickú konferenciu Cesty historickej geografie: Bádanie, smery a perspektívy. Více informací naleznete v pozvánce zde. Program konference si můžete prohlédnout a stáhnout zde. Fotografie z konference můžete zhlédnout zde.

V pondělí 12. listopadu 2018 proběhla na radnici v Jablonném v Podještědí přednáška Symboly a symbolika regionu: Obecní znak jako vizitka a kronika obcí na Liberecku a Českolipsku. Přednášel RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D. člen Výzkumného centra historické geografie, v rámci pravidelného setkávání Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí.

Zveme vás na vernisáž výstavy Ostrovský klášter ožívá ve 3D – 3D rekonstrukce zaniklého středověkého kláštera. Akce se koná v úterý 20. listopadu v rámci Dnů geografie na Albertově, které budou probíhat celý týden 19. až 23. listopadu. Součástí vernisáže bude krátká přednáška RNDr. Přemysla Štycha, Ph.D. (moderní technologie ve výuce katedry aplikované geoinformatiky a kartografie), Mgr. Tomáše Palatého (historie Ostrovského kláštera) a Mgr. Josefa Laštovičky (tvorba 3D modelu Ostrovského kláštera). 3D model kláštera byl vytvořen v románské a gotické podobě včetně interiérů. Následovat bude diskuze u vytvořených posterů a promítání krátkého vytvořeného filmu. Více informací se dozvíte také v pozvánce nebo v události na facebooku.

V rámci projektu Na den pod zem se v sobotu 3. listopadu 2018 od 15 hod. uskutečnila v Infopointu ve Františkánské zahradě přednáška Podzemí a nad zemí Krušných hor: nesvobodné pracovní síly v uranových dolech, kterou přednesl člen Výzkumného centra historické geografie RNDr. Jakub Jelen. Více informací o programu celé akce zde.

V sobotu 8. listopadu 2018 se v podkrovní expozici zámku Ostrov uskuteční od 17:00 přednáška Osudy vybraných vězňů jáchymovských lágrů, kterou přednese člen Centra Výzkumného centra historické geografie RNDr. Jakub Jelen.

Historické centrum historické geografie reprezentoval na konferenci Voda v dejinných súvislostiach pořádanou Štátnym archívom v Nitre (pracovisko Archív Komárno) prof. RNDr. Peter Chrastina, Ph.D. Fotografie z jeho vystoupení můžete shlédnout zde.

Výzkumné centrum historické geografie pořádá ve spolupráci s Institutem EUCALAND v rámci nadcházející již 28. konference PECSRL (3.–9. září, Clermont-Ferrand a Mende, Francie) sekci k tématu tradičních krajin s názvem Traditional landscapes: exploring the connections between landscape, identity, heritage, and change. Více informací k tématu sekce naleznete v přiložené pozvánce.

« Předchozí 1 2 3 8 Následující »