Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

Pozvánka na jubilejní 20. historickogeografickou konferenci. Výzkumné centrum historické geografie – Historical Geography Research Centre (Historický ústav AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK), Komise pro historickou geografii a Sekce historické geografie a environmentálních dějin ČGS vás srdečně zvou na jubilení 20. historickogeografickou konferenci tentokrát zaměřenou na téma "Historická geografie - vývoj trendy a reflexe". Konference pořádaná od roku 2005 se uskuteční opět v tradičním lednovém termínu, konkrétně ve středu 24. ledna 2024 v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (Albertov 6, Praha 2). 

Podrobnosti ohledně termínů zaslání návrhů příspěvků a podmínek účasti na konference naleznete v pozvánce. V případě zájmu o účast vypňte prosím přihlášku k účasti. Přihlášku vyplňte i v případě, že se konference zúčastníte bez příspěvku či posteru.

V případě dotazů či nejasností se můžete obrátit na PhDr. Martinu Tůmovou, Ph.D. (martina.tumova@natur.cuni.cz) nebo také na Ing. Mgr. Michala Vokurku, Ph.D. (vokurka@hiu.cas.cz). 

Těšíme se na vaši účast.

Pozvánka na mezinárodní vědecký kongres o geohistorických pramenech v Madridu. Akce proběhne v termínu 23. až 25. května roku 2024 a pořadatelem je Autonomní univerzita v Madridu. Příspěvky je možné zasílat do 4. září 2023 (příspěvky lze podávat ve španělštině, angličtině, francouzštině, italštině a portugalštině). Veškeré potřebné informace včetně kontaktů a harmonogramu naleznete zde

Vážení účastníci 19. historickogeografické konference, fotografie z proběhlé akce naleznete zde. Děkujeme za příjemnou atmosféru a vydařenou konferenci. Již nyní se těšíme na další ročník. 

Připomenutí konání 19. historickogeografické konference. Výzkumné centrum historické geografie – Historical Geography Research Centre (Historický ústav AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK), Komise pro historickou geografii a Sekce historické geografie a environmentálních dějin ČGS vás srdečně zvou na 19. historickogeografickou konferenci tentokrát zaměřenou na téma "Krajina jako zdroj obživy a výdělku". Konference se uskuteční stejně jako loňský ročník v jarním termínu, ve středu 17. května 2023 v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (Albertov 6, Praha 2). 

V odkazech neleznete pozvánku a program konference. V případě dotazů se obráceejte na dr. Martinu Tůmovou (martina.tumova@natur.cuni.cz) nebo také na Ing. Mgr. Michala Vokurku (vokurka@hiu.cas.cz). 

Těšíme se na vaši účast.

Pozvánka na 7. ročník mezinárodní konference organizace Association of Critical Heritage Studies (ACHS). Tématem konference bude „Custodialship“,  pojem spojující komunity s vlastnictvím kulturního dědictví. Konference se bude konat v irském městě Galway na půdě National University of Ireland  a proběhne v termínu 3. až 6. června 2024. Podrobné informace o registraci, programu konference a další informace naleznete přiložených odkazech a na oficiálním webu konference.

Pozvánka na jubilejní 30. zasedání Stálé evropské konference pro studium venkovské krajiny (PECSRL) v rámci tématu: Hraniční krajiny – minulost a budoucnost. Konference se bude v roce 2024 konat v Polsku v termínu 9.–15. 9. na dvou místech: Lublin a Zamość. Zasedání konference bude hostit Univerzita Marie Curie-Skłodowska v Lublinu (o UMCS). Více informací naleznete zde

Rachel Carson Center for Environment and Society instituce Univerzita Ludvik Maxmilian Mnichov nabízí na rok 2024 možnost přihlášení do stipendijního programu v Herrmannsdorfu (ekologická farma mimo Mnichov). Stipendijní program je vhodný pro doktorandy, doktory a akademické pracovníky. Podrobnější informace naleznete zde

Zveme vás na přednášku Dr. Carmen M. Enss nesoucí název "WAR DAMAGE AND DESTRUCTION MAPS: Representations of cities, 1939–1949". Přednáška se koná ve středu 22. března 2023 v 15:00 v budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1, místnost č. 205). Přednášku pořádá Výzkumné centrum historické geografie, Historický ústav Akademie věd ČR, v. v. i. ve spolupráci s Collegiem Carolinem. Bližší informace a pozvánku naleznete zde. Přednáška proběhne hybridní formou. Pro online účast  kontaktujte: mocickova@hiu.cas.cz.
 

Leibnizův institut pro dějiny a kulturu východní Evropy (GWZO) nabízí možnost doktorského studia v oddělení Člověk a životní prostředí a aktivního zapojení do projektu „Leipzig, eine Stadt im Fluss - Urban-fluviale Symbiose in einer Langzeitperspektive“. Institut se dlouhodobě zabývá procesy historického a kulturního vývoje v regionu mezi Baltským mořem, Černým mořem a Jaderským mořem od pozdní antiky až po současnost. Výše uvedený projekt je podporovaný Německou výzkumnou společností (DFG) v rámci programu „Auf dem Weg zur fluvialen Anthroposphäre​“ ve spolupráci s Historickým seminářem spolu s Geografickým institutem univerzity v Lipsku.

Pro výzkumný projekt a s ním spojené umístění v oddělení „Člověk a životní prostředí“ GWZO hledá doktorandy k 01.05.2023. V případě zájmu naleznete podrobnější informace a podmínky v samostné výzvě zde. Termín pro zaslání potřebných dokumentů je do 16. 3 2023. 

Katedra historického atlasu Ústavu historie Polské akademie věd minulý rok dokončila projekt nesoucí název „Historický atlas Polska. Podrobné mapy šestnáctého století“. Jedním z výstupů tohoto projektu je souhrnný svazek, který obsahuje všechny publikované svazky komentářů, historických map a prostorových databází.

Jako vedlejší výzkum je v současné době hledání možností efektivního sdílení dat prostřednictvím platformy „Atlas Fontium“. Tento portál pomáhá shromažďovat, analyzovat a zveřejňovat informace a zdroje, které pomáhají studovat historickou geografii polských pozemků v hranicích z doby před rokem 1772. 

Tímto příjměte pozvánku k účasti na studii použitelnosti „Atlas Fontium“. Cílová skupina tohoto průzkumu zahrnuje výzkumné pracovníky a odborníky z oblasti historie a geografie. Tento odkaz složí pro přístup k on-line dotazníku. Nejprve se zobrazí úvod a krátké video o webovém portálu. Sledování videa a dokončení dotazníku zabere přibližně 30 minut. Průzkum bude k dispozici do 28. února 2023.

« Předchozí 1 2 3 10 Následující »