Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

Ve středu 22. ledna se uskutečnila v pořadí již 16. historickogeografická konference, tentokrát na téma projevů emocí, víry a rozumu v historických krajinách. Více informací o konferenci se dozvíte i z pozvánky zde. Na program konference se můžete podívat zde, a fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

Zveme vás na již třetí Central European Conference of Historical Geographers, která se uskuteční ve dnech 12. a 13. června 2020 na Otto-Friedrich Universität Bamberg v Německu. Konference přímo navazuje na akce pořádané v letech 2016 a 2018 Výzkumným centrem historické geografie na PřF UK. Více informací, včetně aktuální výzvy zasílat příspěvky, naleznete na webových stránkách konference zde.

Na půdě Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se 20. března uskutečnila veřejná přednáška doc. RNDr. Pavla Chromého, Ph.D. z Výzkumného centra historické geografie Paralelní světy: měnící se společnost a měnící se regiony. Přednáška byla doprovodným programem k výstavě Regiony v čase a prostoru, která byla doc. Chromým na vernisáži uvedena. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde.

V úterý 26. února v Městské knihovně v České Lípě proběhla přednáška člena Výzkumného centra historické geografie Miroslava Šifty s názvem Regionální symboly: Ještěd, Bezděz, ale i znaky a loga obcí a měst. Více info v pozvánce zde.

Ve středu 23. ledna 2019 se na pražském Albertově pod taktovkou Výzkumného centra historické geografie uskutečnila v pořadí již 15. historickogeografická konference, tentokrát s názvem Stopy cest. Program konference je ke stažení a zhlédnutí zde. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Ve středu 17. října 2018 se uskutečnila konference a vernisáž k výstavě map 100 let proměn hranic našich regionů. Obě akce pořádalo Ministerstvo vnitra ČR, velkou měrou však přispělo i Výzkumné centrum historické geografie. Více informací o konferenci i vernisáži výstavy (včetně prezentace z konference a fotografie z obou akcí) můžete najít na webu zde. Na stejném odkazu se dozvíte i to, kde je výstava právě k vidění (výstava putuje po všech krajích Česka). Zdarma si můžete stáhnout i Katalog k výstavě.

Ve středu 14. listopadu 2018 v budově Akademie věd ČR proběhl závěrečný workshop 7 let Výzkumného centra historické geografie, na kterém byly představeny hlavní výsledky sedmileté činnosti VCHG – projektu GAČR na podporu excelence v základním výzkumu č. P410/12/G113 (2012–2018). Více informací o akci, včetně fotografií, můžete shlédnout zde. Zpráva webu AV ČR o workshopu zde.

22. listopadu 2018 se na půdě Filozofické fakulty Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnavě uskutečnila 3. slovensko-českú historickogeografickú konferenciu Cesty historickej geografie: Bádanie, smery a perspektívy. Více informací naleznete v pozvánce zde. Program konference si můžete prohlédnout a stáhnout zde. Fotografie z konference můžete zhlédnout zde.

V pondělí 12. listopadu 2018 proběhla na radnici v Jablonném v Podještědí přednáška Symboly a symbolika regionu: Obecní znak jako vizitka a kronika obcí na Liberecku a Českolipsku. Přednášel RNDr. Miroslav Šifta, Ph.D. člen Výzkumného centra historické geografie, v rámci pravidelného setkávání Společnosti přátel historie města Jablonného v Podještědí.

Zveme vás na vernisáž výstavy Ostrovský klášter ožívá ve 3D – 3D rekonstrukce zaniklého středověkého kláštera. Akce se koná v úterý 20. listopadu v rámci Dnů geografie na Albertově, které budou probíhat celý týden 19. až 23. listopadu. Součástí vernisáže bude krátká přednáška RNDr. Přemysla Štycha, Ph.D. (moderní technologie ve výuce katedry aplikované geoinformatiky a kartografie), Mgr. Tomáše Palatého (historie Ostrovského kláštera) a Mgr. Josefa Laštovičky (tvorba 3D modelu Ostrovského kláštera). 3D model kláštera byl vytvořen v románské a gotické podobě včetně interiérů. Následovat bude diskuze u vytvořených posterů a promítání krátkého vytvořeného filmu. Více informací se dozvíte také v pozvánce nebo v události na facebooku.

« Předchozí 1 2 3 8 Následující »