Historický ústav Akademie věd ČR Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Archiv aktualit

V úterý 14. června se v Praze koná seminář „Staré mapy pohledem do minulosti a budoucnosti“. Více informací o programu a registraci se dočtete zde.

Krajina z druhé ruky – projekt této publikace pojednávající o konverzích a regeneracích ploch brownfields můžete podpořit zde! Na základě finančního příspěvku můžete získat výtisk publikace nebo možnost zúčastnit se křtu knihy, který proběhne v rámci speciální vlakové projížďky po industirálních krásách Kladna 7. 5. 2016.

Dílna environmentálních dějin pořádá 28.–31. srpna 2016 v Praze letní školu na téma „The Undesirable: How Parasites, Diseases, and Pests Shape Our Environments“. Call for Papers můžete shlédnout zde. Více informací naleznete také na webu českých a slovenských environmentálních historiků. Přihlášky můžete posílat do 20. května 2016.

Výzkumné centrum historické geografie pořádá Středoevropskou konferenci historických geografů (Central European Conference of Historical Geographers).
Konferenci se v Praze ve dnech 31. srpna až 2. zaří 2016.
Více informací na webu konference CECHG 2016 a v prvním cirkuláři.

Ve dnech 12.–13. října 2016. se uskuteční 30. mezinárodní komeniologické kolokvium, jehož tématem je: Fines – Limes – Termini. Hranice mezi filosofickou kategorií, sociální interakcí a kartografickým zápisem. Kolokvium pořádá Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ve spolupráci s Filosofickým ústavem a Historickým ústavem AV ČR.
Více informací zde. Přihlášku můžete stáhnout zde.

Ve středu 21. září 2016 jste zváni na seminář Staré cesty I., který se uskuteční na zámku v Roztokách u Prahy.
Více informací se dočtete zde.

Zajímá Vás jak vypadala Praha na historických leteckých snímcích v porovnání s dobovými plány? Plány Prahy (od Stabilního katastru 1840–1843) a její letecké snímky (od roku 1938) si můžete prohlédnout na portálu Dvě Prahy.

Dne 27. ledna 2016 se na pražském Albertově uskutečnila v pořadí již 12. historickogeografická konference Proměny historické geografie: výzkumu a vzdělávání.
Jaký byl program konference můžete vidět zde. Jaký byl průběh konference je zachyceno ve fotogalerii zde.

University of Richmond představuje online Historickogeografický atlas USA. Najdete v něm například výsledky prezidentských voleb (již od volby G. Washingtona) rozsah indiánských rezervací, dobývání Divokého západu, ale i mapy rozložení populace, průmyslu, dopravních tahů a mnoho dalších historických souvislostí vývoje Spojených států.
dsl.richmond.edu/historicalatlas/

« Předchozí 1 8 9 10 Následující »